Με γκολ του Μάτος

Ο ΠΑΟΚ σκότωσε την ΑΕΚ στο 94'

Με γκολ του Μάτος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ με 1-0 στο ντέρμπι της Τούμπας.
aek-paok

Το γκολ του ΠΑΟΚ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έκρινε το ντέρμπι της Τούμπας. Ο Δικέφαλος του Βορρά νίκησε 1-0 την ΑΕΚ για την 9η αγωνιστική της Super League και διατήρησε τις ελπίδες του για την πρώτη θέση.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και πίεσε στα πρώτα δέκα λεπτά, αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και δημιούργησε φάσεις μπροστά στα καρέ των κιτρινόμαυρων. Η Ενωση απάντησε με τη μεγάλη ευκαιρία του Αλμέιδα λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και η ΑΕΚ είχε παθητικό ρόλο. Ο Δικέφαλος του Βορρά θα μπορούσε να σκοράρει σε μία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε, αλλά το 0-0 του δημιουργούσε άγχος όσο περνούσε ο χρόνος. Τελικά οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και πήραν τη μεγάλη νίκη. Ο Περέιρα έκανε τη σέντρα ο Μαλεζάς την πρώτη κεφαλιά-πάσα και ο Μάτος πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 79ο λεπτό έπεσε από τη Θύρα 4 φωτοβολίδα ευθείας βολής και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος διέκοψε προσωρινά το ματς, απειλώντας πως αν επαναληφθεί το περιστατικό θα το διακόψει οριστικά. Από την πλευρά της η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε πως έπρεπε να διακοπεί οριστικά το ντέρμπι.