Εύκολα με 3-0 τον Πλατανιά

Σούπερ Πάρντο στη νίκη του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα 3-0 τον Πλατανιά στο γήπεδο Καραϊσκάκη για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου.
parnto

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάρντο που σκόραρε δις, ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον Πλατανιά, τον οποίο νίκησε 3-0 στο γήπεδο Καραϊσκάκη για το Κύπελλο.

Ο Ολυμπιακός έβαλε νωρίς γκολ και διαχειριζόταν το προβάδισμά του. Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα κινητικοί στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου και το 1-0 φάνταζε εύθραυστο για τους Πειραιώτες. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό ο Πάρντο, ενώ ο ίδιος παίκτης ουσιαστικά κλείδωσε
τη νίκη των πρωταθλητών Ελλάδας. Συγκεκριμένα, στο 66ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 και ουσιαστικά σκότωσε τις όποιες ελπίδες του Πλατανιά για κάτι καλύτερο.

Σαν να μην έφτανε το δεύτερο γκολ των Πειραιωτών, στο 68' ο Ελαμπντελαουί, ο οποίος στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ έκανε την επανεμφάνισή του μετά το σοβαρό τραυματισμό τον περασμένο Απρίλη, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Λεάλι, Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Βιάνα, Ρέτσος, Μπουχαλάκης, Ρομαό, Πάρντο, Ντομίνγκες, Μάριν, Καρντόσο

Η ενδεκάδα του Πλατανιά: Κοκκαλάς, Στάθης, Κάργας, Μπανανά, Γιορέντε, Στανισάβλιεβιτς, Ντεβέσα, Ντίνας, Γουνδουλάκης, Ηλιάδης, Ντιλαβέρ