• Νέα μέτρα αν παραμείνει στο 3,5% το πλεόνασμα

Συνέτριψε την Κέρκυρα

Με τεσσάρα το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο Κύπελλο

Η ΑΕΚ νίκησε 4-0 την Κέρκυρα στο ΟΑΚΑ και άρχισε με τον καλύτερο τρόπο την υπεράσπιση του τροπαίου που κατέκτησε πέρυσι.
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2016-17  ΑΕΚ - ΚΕΡΚΥΡΑ

Ομως αν και πέτυχε νωρίς το πρώτο γκολ με τον Γκάλο (7') η Ενωση προβλημάτισε με την απόδοσή της.

Χρειάστηκε να επέμβει στο ματς ο Μοράις, να μπουν στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάνταλος και Γιόχανσον και να αλλάξει το σύστημα σε 4-4-1-1 για να δει χαϊρι η ΑΕΚ.

Στα τελεταία 12 λεπτά πάντως η Ενωση πέτυχε τρία γκολ (78' Χριστοδουλόπουλος, 80' Πέκχαρτ, 90' αυτογκόλ του Ντιόγκο) και έδωσε διαστάσεις στη νίκη της.

ΑΕΚ (Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Ντίας, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Γαλανόπουλος, Σιμόες (55’ Γιόχανσον), Πλατέλλας (55’ Μάνταλος), Χριστοδουλόπουλος (86’ Ζόριτς), Αραβίδης, Πέκχαρτ.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γρηγορίου): Αραμπατζής, Ματιέ, Μοϊσέ, Γρομιτσάρης, Ντιόγκο, Ανδρεόπουλος, Νταβιντ (46’ Νικιτς), Γεωργίου, Ντουαλά (68’ Σπίνουλας), Αρναρέλλης, Παμλίδης(70’ Γεωργακόπουλος).