Στο ντεμπούτο του Πασκουάλ

Θρίαμβος για Παναθηναϊκό!

Σε μία ανεπανάληπτη ανατροπή ο Παναθηναϊκός νίκησε 84-83 την Μπάμπεργκ καλύπτοντας διαφορά 10 πόντων στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα στον οποίο έκανε ντεμπούτο στον πάγκο ο Τσάβι Πασκουάλ.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο επιθετικό κομμάτι, ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, σ' αυτό το διάστημα οι Κυπελλούχοι Ελλάδας βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων (42-37).

Στη συνέχεια όμως η Μπάμπεργκ εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες των πράσινων που ήταν πράγματι πολλές. Οι Γερμανοί, μη βρίσκοντας αντίδταση, βρέθηκαν να προηγούνται δύο φορές με 10 πόντους διαφορά, τη δεύτερη εξ αυτών τρία λεπτά πριν από το τέλος.

Στο τελευταίο τρίλεπτο όμως ο Παναθηναϊκός του Πασκουάλ μεταμορφώθηκε. Με εκπληκτική άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση η ελληνική ομάδα πήρε τελικά το ματς χάρη στο νικητήριο σουτ του Καλάθη τρία δεύτερα πριν από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-42, 63-62, 83-84

Μπάμπεργκ: Κοζέρ 7 (1), Μέλι 17 (4), Ζήσης 13 (1), Τάις 4, Λο 6 (1), Στρέλνιεκς 16 (1), Βερεμεένκο 2, Μίλερ 12 (2), Χέκμαν 3 (1), Ραντόσεβιτς 3

Παναθηναϊκός: Σίνγκέτον 9 (2), Νίκολς 1, Ρίβερς 18 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 5, Φελντέιν 16 (4), Γκιστ 10, Μπουρούσης 9 (1), Καλάθης 13 (1 τρίπ., 11 ριμπ., 9 ασ.)