Επιθετικό αδιέξοδο στο β΄

Βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό

Hττα με 18 πόντους διαφορά (83-65) έγραψε ο Ολυμπιακός στο κοντέρ του στην 1η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η Ρεάλ στη Μαδρίτη ήταν καλύτερη και νίκησε δίκαια.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σαφές επιθετικό πρόβλημα στο δεύτερο ημίχρονο κάτι που τελικά τους στοίχισε την ήττα.

Και όμως, κατά το τρίτο δεκάλεπτο, ο πρωταθλητής Ελλάδας κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ αλλά στο συγκρεκριμένο σημείο του αγώνα οι διαιτητές τον εκνεύρισαν με διάφορες μη αποφάσεις τους.

Η Ρεάλ στη συνέχεια έσφιξε την άμυνά της και με πρωταγωνιστές τους περιφερειακούς της εκτέλεσε την άμυνα του Ολυμπιακού χωρίς έλεος μέχρι να προκύψει το 83-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-40, 62-53, 83-65

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 7, Ντέιπερ 2, Ρούντι 7 (1), Ντόνσιτς 11 (2), Ρέγιες 6, Αγιόν 9, Κάρολ 10, Χάντερ 4, Γιουλ 22 (4), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν, Μπιρτς 6 (10 ριμπ.), Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης 12 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 14 (3).