O Παναθηναϊκός έχασε μετά από δύο παρατάσεις

Η πρώτη ήττα του Πασκουάλ!

O Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 91-83 από την Εφές στην δεύτερη παράταση στην Κωνσταντινούπολη και υπέστη την πρώτη ήττα του στην εποχή Πασκουάλ στον πάγκο του.
pao

Ο Παναθηναϊκός χάθηκε όμως στο... δρόμο για τη νίκη. Διότι η άμυνα της Εφές, με τα νταμπλ-τιμ, κούρασε τον Καλάθη, με αποτέλεσμα να χαθεί η δημιουργία. Τα 4.5 λεπτά χωρίς πόντο μέτρησαν πολύ περισσότερο από τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, τουλάχιστον όμως Παππάς και ο Νίκολς έβαλαν τα σουτ για μην ξεφύγει η Εφές (51-48, 59-55).

Αν μάλιστα με το σκορ στο 70-70 ο Αμερικανός είχε ευστοχήσει και στο ελεύθερο που είχε στο φινάλε της κανονικής περιόδου, ο Παναθηναϊκός θα είχε γλιτώσει την παράταση. Για να μείνει δε στη διεκδίκηση της νίκης χρειάστηκε ο Ρίβερς να βάλει μακρινό λέι απ στην εκπνοή του έξτρα πενταλέπτου και να
ισοφαρίσει 77-77.

Χωρίς όμως αντίκρισμα, διότι η επιθετική δυστοκία και οι βεβιασμένες επιλογές άφησαν την Εφές να ξεφύγει 86-77. Οι πράσινοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια, έφτασε στο -3 (86-83) αλλά ο Φελντέιν έχασε κρίσιμο σουτ και ο Καλάθης έδωσε κακή πάσα στο ανοικτό γήπεδο,

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70 (κ.α), 77-77, 91-83

Εφές: Ερτέλ 13, Χάνικατ 15 (13ρ), Μπαμπλάι, Μπράουν 11 (11ρ), Οσμάν 5, Κότον 9, Γκρέιντζερ 7, Όμιτς 2, Ερτέλ 17(5ασ), Ντάνστον 12

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 5, Νίκολς 11, Ρίβερς 15, Μποχωρίδης 3, Φώτσης 3, Παππάς 13, Φελντέιν 4, Γκιστ 12(11ρ), Μπουρούσης 7(5ρ), Καλάθης 10(12ασ, 6ρ, 3κλ)