89-87

Ηττα από το πουθενά στην Κωνσταντινούπολη

Ηττα από το πουθενά υπέστη ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη με 89-87 από την Γαλατασαράι την Παρασκευή.
Galatasaray and Olympiacos

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και αυτό έχει σ' όλη τη διάρκεια του.

Οταν το σκορ έγινε 20-8 υπέρ του πρωταθλητή Ελλάδας, θαρρείς ότι οι παίκτες του Σφαιρόπουλου εξαφανίστηκαν από το γήπεδο. Οι Τούρκοι "έτρεξαν" ένα φοβερό σερί 29-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέρασαν μπροστά μέχρι το τέλος.

Ο Ολυμπιακός υπερέβαλλε εαυτόν, μείωσε έως και τους 2 αλλά στο τέλος προδόθηκε και από την κούραση του.

Με το σκορ στο 89-87, ο Λοτζέσκι μέτρησε 1/2 βολές και εν συνεχεία ο Μίτσοβ πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ. Ο Σέρβος είχε 0/2 βολές, δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό για μία τελευταία επίθεση. Ο Τάιους έκοψε τν Πρίντεζη, σε προσπάθεια για τρίποντο, ενώ έμεναν μερικά δέκατα του δευτερολέπτου για τη λήξη. Ο Σπανούλης πήρε το τελευταίο σουτ, αστόχησε και έτσι η Γαλατασαράι πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση, χάρη στο τελικό 89-87, το οποίο φέρνει τον Ολυμπιακό στο 3-3 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 38-34, 63-57, 89-87.

Γαλατασαράι: Σμιθ 2, Μίτσοφ 5, Τάιους 10, Τόμπσον 6, Σιλμπ, Πλάις 2, Ντάϊε16, Γκιουλέρ 7, Ντίμπλερ 17, Ντέντμον 33, Κοκσάλ 2.

Ολυμπιακός: Γκριν 2, Μπιρτς 16 (11ρ), Γιανγκ, Παπαπέτρου, Σπανούλης 14 (8ασ), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 19 (7ρ), Χάκετ, Λοτζέσκι 15 (3/4τρ).