Οι Θεσσαλονικείς επιβλήθηκαν με 77-75 των Κρητικών

Λύγισε το Ρέθυμνο ο ΠΑΟΚ

Στο τέλος νικά ο… ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό παιχνίδι, επικράτησαν στις λεπτομέρειες του Ρεθύμνου με σκορ 77-75 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ.
paok

Καθοριστικό ρόλο στην επικράτηση του Δικέφαλου του Βορρά έπαιξε η συμμετοχή του Τζόρνταν Σάιμπερτ.

Ο Αμερικανός ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα πετυχαίνοντας 24 πόντους (με 3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/10 βολές, 3 ριμπάουντ) σε 31 λεπτά. Αξιόπιστη ήταν και η παρουσία του Ανδρέα Γλυνιαδάκη που σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Κιθ Κλάντον ήταν κυρίαρχος κάτω από την ρακέτα μαζεύοντας 16 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα οι Κρητικοί που ζόρισαν σε πολλά σημεία τους γηπεδούχους είχαν κορυφαίο αλλά και… μοιραίο τον Γκάρι Τάλτον. Ο άσος του Ρεθύμνου δεν είχε σωστή επιλογή στην τελευταία επίθεση της ομάδας, με συνέπεια «χαρίζει» την νίκη στον ΠΑΟΚ.

Οι ασπρόμαυροι ξεκίνησαν δυναμικά με ένα σερί 11-0, ωστόσο τα πράγματα στην συνέχεια άλλαξαν. Το Ρέθυμνο αφυπνίστηκε κατόρθωσε να μειώσει στον πόντο (22-21), ενώ στο9 δεύτερο δεκάλεπτο οι Κρητικοί έμειναν μέσα στο ματς χάριν στον Τάλτον (σκορ ημιχρόνου 42-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη έμεινε κοντά στο σκορ με τα τρίποντα του Γιαννόπουλου, με τους φιλοξενούμενος να μειώνουν στους πέντε λίγο πριν την λήξη του ματς. Παρά ταύτα ο Τάλτον τα έκανε… σαλάτα στην τελευταία επίθεση του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να ξεπερνά το Ρέθυμνο στην βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-36, 61-55, 77-75

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τέιλορ 3(1), Μιλιένοβιτς 10, Σάιμπερτ 24 (3), Κλάντον 8 (16 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 2, Γλυνιαδάκης 15, Καραμανώλης, Μπράιαντ 11 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Κώττας 6, Άρνολντ 2 (1/8 σουτ), Φιτζπάτρικ 14 (4/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τάλτον 19 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Γιαννόπουλος 22 (3), Ραζής 2, Χριστοδούλου 3 (1), Καμπερίδης, Κράβιτς 7, Έντουαρντς.

Πηγή: a-sports.gr