• ΕΚΤΑΚΤΟ: Σεισμός 6,8 ρίχτερ στην Καλιφόρνια

Εφιαλτική αναμέτρηση του Παναιτωλικού με την Ξάνθη

Σπουδαίο διπλό της Ξάνθης στο Αγρίνιο

xanthi-agrinio

Εφιαλτική ήταν η αναμέτρηση του Παναιτωλικού με την Ξάνθη, με τους Ακρίτες να φεύγουν με το θριαμβευτικό 3-2 από το Αγρίνιο.

Ο Παναιτωλικός έδειξε εμφανώς επηρεασμένος από τη διακοπή του πρωταθλήματος και έπεσε πάνω σε μία δυνατή και ορεξάτη Ξάνθη, η οποία έφυγε με θριαμβευτικό διπλό από το Αγρίνιο για το πρωτάθλημα της Super League. Η ακριτική ομάδα επικράτησε 3-2 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό με τον Τριάδη και έβαλαν δύσκολα στον Παναιτωλικό. Το δεύτερο γκολ της Ξάνθης, με τον Λάζιτς στο 48', εκτόξευσε το δείκτη δυσκολίας και παρά το γκολ-πέναλτι του Ουαρντά στο 64', οι Ακρίτες έφτασαν και σε τρίτο τέρμα (με πέναλτι του Γιουνές 9 λεπτά αργότερα), κλειδώνοντας τη σπουδαία επικράτηση. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Αγρινίου ήταν να μειώσει στο 86' με τον Ρόσα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Ρόσα, Τσοκάνης, Μάκος, Πάουλο, Φερέιρα, Καμαβουάκα, Ουαρντά, Μαρκόβσκι.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Λισγάρας, Γουάλας, Ντε Λούκας, Λάζιτς, Βασιλακάκης, Λουσέρο, Τριάδης, Γιουνές.