ΑΕΛ - Βέροια

Βήμα σωτηρίας η γενναία ΑΕΛ

Στην καλύτερη εμφάνισή της έως τώρα στο πρωτάθλημα, η ΑΕΛ νίκησε με ανατροπή τη Βέροια με 2-1 στη Λάρισα και έκανε σπουδαίο βήμα παραμονής!

Οι Μακεδόνες προηγήθηκαν με τον Κάλβο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς την ισοφάριση με τον Γκαγέχο στο 54'.

Μένοντας με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντοντό, η ΑΕΛ δεν το έβαλε κάτω. Πίεσε και τελικά δικαιώθηκε με το εύστοχο πέναλτι του Ναζλίδη στο 82ο λεπτό!

ΑΕΛ: Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Φάρκας, Γκόλιας (46' Κουτσιανικούλης), Μονιάκης, Φατιόν, Μασαλέσα, Ντοντό, Ντέλετιτς, Ικάουνιεκς (46' Γκαγέχο), Ναζλίδης (88' Τικίτο).

Βέροια: Καντιμοίρης, Μαλόν (79' Μίλιεβιτς), Ασίγκμπα, Καλί, Χαροντάκης, Λινάρδος, Μπαλάφας, Άρσε, Σαρπόνγκ (63' Βασιλαντωνόπουλος), Κάλβο, Καπετάνος.