• Έκρηξη σε λεωφορείο στο Παρίσι

Μπεσίκτας - Ολυμπιακός

Ηττα και αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 4-1 από την Μπεσίκτας και έμεινε εκτός προημιτελικής φάσης του Europa League.
Besiktas

Ο Ολυμπιακός άγγιξε την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League, αλλά ηττήθηκε 4-1 από την Μπεσίκτας στην Τουρκία και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Φάληρο έμεινε εκτός συνέχειας.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο καναβάτσο από νωρίς, αφού η Μπεσίκτας προηγήθηκε 2-0, αλλά το γκολ του Ελιονούσι τον έβαλε ξανά στο παιχνίδι. Το ίδιο συνέβη και με την αποβολή του Αμπουμπακάρ στο πρώτο ημίχρονο, από την οποία ο Ολυμπιακός απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα δύο γκολ του Αμπουμπακάρ στο 10ο και 22ο λεπτό, οι Πειραιώτες απάντησαν με τον Ελιουνούσι στο 31' και ήθελαν ακόμη ένα γκολ για να πάρουν αυτοί την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Το γκολ, όμως, ήρθε από την Μπεσίκτας και συγκεκριμένα από τον Μπάμπελ στο 75ο λεπτό, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 και έκανε εξαιρετικά δύσκολο το έργο της ελληνικής ομάδας. Στο 84ο λεπτό ο Τζενκ Τοσούν ολοκλήρωσε το θρίαμβο των Τούρκων, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Φάμπρι, Γκιοκχαν Γκιονούλ, Μίτροβιτς, Τόσιτς, Αντριάνο, Χάτσινσον, Εζιακούπ, Κουαρέσμα, Ταλίσκα, Μπάμπελ, Αμπουμπακάρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Σισοκό, Ρομαό, Καμπιάσο, Φορτούνης, Μανθάτης, Ελιουνούσι, Ανσαριφάρντ.