ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΙ

Superleague

Βέροια τεσσάρων αστέρων

Αν και δεν είχε σκοράει στα προηγούμενα 6 παιχνίδια της, η Βέροια σκόρπισε 4-0 την Κέρκυρα εντός έδρας και έκανε βήμα παραμονής στη Superleague.

Μόλις στο 25ο λεπτό ο Στόιτσεφ εκτέλεσε φάουλ και ο Μπαλάφας ανενόχλητος έκανε κοντρόλ στην περιοχή μπροστά από τον Κεϊτά που απλά τον παρακολουθούσε. Με πλασέ νίκησε τον Λόπεθ και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Βέροια πέτυχε δυο ακόμα γρήγορα τέρματα. Το πρώτο στο 63ο λεπτό με τον Σαρπόνγκ, μετά από κάθετη του Στόιτσεφ, ενώ το δεύτερο με τον Καπετάνο μετά από ασίστ του σκόρερ Σαρπόνγκ.

Η Βέροια πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 89ο λεπτό όταν ο Κάλβο έκανε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Βέροια (Ντόστανιτς): Λόπεθ (Καντιμοιρης 46'), Βασιλαντωνόπουλος, Μπαλάφας, Σισοκό, Τόμας (Σουλέ 64'), Καλί, Λινάρδος, Στόιτσεφ (Μπελαΐντ 71'), Τόνι Κάλβο, Καπετάνος, Σαρπόνγκ.

Κέρκυρα (Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Κεϊτά (Ντουαλά 33'), Ντιμιτρόφσκι, Γκομές, Σπίνουλας (Ονιλό 65'), Επστάιν, Κέβιν, Ντιόγκο (Παμλίδης 46'), Τουράμ, Νίκιτς, Αντιλέχου.