Το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Ευρωλίγκας κόντρα στην Εφές στο ΣΕΦ έκανε ο Ολυμπιακός

Άνετα και επιβλητικά το 1-0 ο Ολυμπιακός με την Εφές

olimpiakos

Ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά καλύτερος από την Εφές και έφτασε στη μεγάλη νίκη στο ΣΕΦ με 87-72, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Ευρωλίγκας.
Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την προσεχή Παρασκευή στο ίδιο γήπεδο.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο η Εφές αντιστεκόταν στον Ολυμπιακό, αλλά από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι Πειραιώτες με μπροστάρηδες τους Μάντζαρη και
Παπανικολάου ανέβασαν τη διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (42-31).

Το καλύτερο δεκάλεπτο των γηπεδούχων ήταν το τρίτο εκεί όπου ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στο παρκέ και προηγήθηκαν με 17 πόντους διαφορά (67-50).

Στην τελευταία περίοδο η Εφές με συνεχόμενα τρίποντα κατέβασε τη διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να κρατά στα χέρια του τη
μεγάλη νίκη.

Παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων, οι Πειραιώτες ήταν σταθερά καλοί, δεν άφησαν από τα χέρια τους το προβάδισμα και έφτασαν στην
τελική επικράτηση με 87-72, ανανεώνοντας το ραντεβού με την Εφές για την Πέμπτη.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 67-50, 87-72