Η Φενέρ επικράτησε 71-58 στο ΟΑΚΑ και έσπασαν το πλεονέκτημα έδρας του Παναθηναϊκού

Ο Ομπράντοβιτς έκανε ζημιά στον Παναθηναϊκό

omprantovits

Η Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο κλειστό του ΟΑΚΑ και πήρε σπουδαία νίκη. Η τουρκική ομάδα επικράτησε 71-58 και έσπασε το πλεονέκτημα έδρας του τριφυλλιού στην προημιτελική σειρά της Ευρωλίγκας, έχοντας πλέον το πάνω χέρι για πρόκριση στο Φάιναλ Φορ. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την προσεχή Πέμπτη στο ίδιο γήπεδο.

Η Φενέρ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους (6-16), αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, βελτίωσε την άμυνά του και με ένα απίστευτο σερί έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 42-28.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς, όμως, δεν το έβαλε κάτω και έβγαλε αντίδραση στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά και να φτάσει στο -2 (50-48), με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν μόλις 8 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν το σερί και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 53-50. Κορυφαίος των Τούρκων ο Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος είχε φτάσει τους 19 πόντους με την έναρξη της τελευταίας περιόδου.

Η Φενέρμπαχτσε πήρε τον έλεγχο του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού και έφτασε στην τελική επικράτηση με 58-71, σπάζοντας το πλεονέκτημα έδρας της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-28, 50-48

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 3, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 14 (2), Παππάς 5, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 1, Γκάμπριελ 4 (1), Μπουρούσης 3, Καλάθης 9.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 8, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 23 (5/6τρ), Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 8, Κάλινιτς 16 (4), Ντίξον 13 (3), Ντατόμε 3 (1).