«H oμάδα μένει μαζί, νικά μαζί και χάνει μαζί»

Αποθέωσε τους παίκτες του ο Σφαιρόπουλος

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έπλεξε το εγκώμιο των παικτών του μετά τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΤΣΣΚΑ.

Ο Ελληνας κόουτς τόνισε: "Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ήταν σημαντικό να μην πανικοβληθούμε, όταν η ΤΣΣΚΑ έκανε αυτό το πρώτο ημίχρονο. Ήταν κρίσιμα τα δυο τρίποντα στο φινάλε του πρώτου μέρους που κράτησαν τη διαφορά στους επτά πόντους.

Αν και ξεκινήσαμε καλά στο δεύτερο μέρος, μείναμε κοντά στην ΤΣΣΚΑ, αλλά έστειλαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο" τόνισε αρχικά ο προπονητής του Ολυμπιακού στη συνέντευξη Τύπου μετά την ηρωική πρόκριση στον τελικό της Euroleague (82-78 επί της ΤΣΣΚΑ) και συνέχισε:

"Στην τέταρτη περίοδο τους κρατήσαμε χαμηλά, βάλαμε μεγάλα τρίποντα και όταν πήραμε το προβάδισμα είχαμε αποκτήσει το καθαρό μυαλό για να παίξουμε έξυπνα και να ελέγξουμε τον αγώνα. Μεγάλη νίκη, απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα, την Πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Είπα στους παίκτες να πανηγυρίσουν μέχρι να φύγουμε από το γήπεδο και στη συνέχεια να συγκεντρωθούν στον Τελικό. Συγχαρητήρια και στον κόσμο που ήρθε και μας υποστήριξε. Η ομάδα είναι ομάδα, μένει μαζί νικά μαζί και χάνει μαζί".