Νίκησε και περιμένει ο Παναθηναϊκός

panathinaikos-paniwnios-1-0-me-penalti-sto-sto-74.w_l

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου στη Λεωφόρο για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Οι "πράσινοι" ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση  Θεωρητικά, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έχει ελπίδες και για την πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας των πλέι οφ που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, αλλά εκκρεμεί η τιμωρία για τα όσα έγιναν στο ματς με τον ΠΑΟΚ που διεκόπη στο 54ο λεπτό. Αν το τριφύλλι τιμωρηθεί με αφαίρεση 2 βαθμών, τότε θα πέσει στους 6 βαθμούς (με την αποψινή νίκη έχει 8).

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος και είχε ευκαιρίες για να φτάσει σε ένα μεγάλο σκορ. Σκόραρε νωρίς με τον Λουντ, στο 17ο λεπτό, ύστερα από κάθετη πάσα του Λέτο, ενώ ο Πανιώνιος είχε μόλις μία
τελική προσπάθεια κι αυτή λίγο πριν από το τέλος των πρώτων 45 λεπτών.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος έπαιξε πιο ανοιχτά και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και κρατούσαν με σχετική άνεση το υπέρ τους αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός
έπαιξε με 10 παίκτες -γιατί αποχώρησε τραυματίας ο Ζέκα και είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές- αλλά διαχειρίστηκε άψογα το ματς και έφτασε στην τελική επικράτηση με 1-0.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέντο, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Κουρμπέλης, Λουντ, Ζέκα, Χατζηγιοβάνης, Κλωναρίδης, Λέτο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννιώτης, Τασουλής, Ρισβάνης, Οικονόμου, Βλάχος, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούντ, Μασούρας, Μπεν, Γεσίλ