• «Γαλάζιες» προσπάθειες για συνέχιση της απεργίας;

Νίκησε 3-2 τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός το έφερε... Τούμπα

PaokPao

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και τον άφησε εκτός Champions League.

Ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην ειδική βαθμολογία των πλέι οφ της Super League και να έχει το δικαίωμα να διεκδικήσει το καλοκαίρι την είσοδό του στους ομίλους του Champions League. Ο Παναθηναϊκός, όμως, του έκανε «ζημιά» και επικρατώντας 3-2 στην Τούμπα... έδωσε το «εισιτήριο» στην ΑΕΚ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν χορταστικό με δύο γκολ και αρκετές φάσεις και έναν Παναθηναϊκό που αν και παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές (και έχασε τον Κουλιμπαλί με τραυματισμό) στάθηκε μια χαρά στον αγωνιστικό χώρο. Ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε στο σκορ στο 20ο λεπτό με τρομερό γκολ του Μπίσεβαρ, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με το τέρμα του Κλωναρίδη στο 27'.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, ήταν καλύτερος, είχε μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι του Ενρίκε και τελικά πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ στο 68ο λεπτό. Μετά από λάθος του Κουτρουμπή, ο Ενρίκε πήρε την μπάλα και πλάσαρε εύστοχα τον Βλαχοδήμο κάνοντας το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν το έβαλε κάτω. Αν και όλα έδειχναν να είναι εναντίον του, ο Λουντ στο 79ο λεπτό βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ισοφαρίζοντας για δεύτερη φορά. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μολίνς στο 90ο λεπτό «σκότωσε» τον Δικέφαλο και με το γκολ του διαμόρφωσε το τελικό 2-3 που άφησε εκτός Champions League τους γηπεδούχους.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Κίτσιου, Λέοβατς, Πούγγουρας, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Σάχοβ, Μπίσεσβαρ, Ενρίκε, Ουάρντα, Πρίγιοβιτς

Παναθηναϊκός: Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Κουρμπέλης, Χουλτ, Μαρινάκης, Ρέις, Βιγιαφάνες, Λουντ, Μολίνς, Κλωναρίδης