Για το 4ο στέμμα την Κυριακή κόντρα στη Φενέρ

Θρυλική ανατροπή: Ο Ολυμπιακός στον τελικό!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 82-78 την ΤΣΣΚΑ και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό της Ευρωλίγκας όπου θα διεκδικήσει το 4ο ευρωπαϊκό της ιστορίας του.
oly

Ολυμπιακός είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει! Η ΤΣΣΚΑ είχε τα ηνία του ημιτελικού, αλλά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά οι Πειραιώτες έβγαλαν ψυχή και με πρωταγωνιστή τον φοβερό και τρομερό Βασίλη Σπανούλη νίκησαν 82-78 την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και προκρίθηκαν στον κυριακάτικο τελικό της Ευρωλίγκας όπου θα διεκδικήσουν το 4ο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας τους!

Αντίπαλος του Ολυμπιακού η Φενέρ του Ομπράντοβιτς

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να παρουσιαστεί αρκετά δυνατός στην άμυνα και να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, αλλά το πρόβλημα επικεντρωνόταν στην επίθεση, εκεί όπου δεν μπορούσε να βρει τα εύκολα καλάθια. Αντίθετα οι Ρώσοι ήταν πιο εύστοχοι και με πρωταγωνιστή τον Τεόντοσιτς που ήρθε από τον πάγκο, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +12, αλλά το buzzer beater τρίποντο από τον Δημήτρη Αγραβάνη στο τέλος του χρόνου, έφερε το 40-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

olyy5

ΠΟΝΤΟΙ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ:

Ολυμπιακός: Μπιρτς 2, Παπαπέτρου 3, Αγραβάνης 3 (1), Πρίντεζης 10 (1), Μάντζαρης 6 (2), Γκριν, Γιανγκ, Σπανούλης 4, Μιλουτίνοβ 2, Παπανικολάου 3 (1).

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 10, Τεόντοσιτς 15 (3), Χίγκινς, Χριάπα, Χάινς 4, Όγκοστιν 4, Φριντζόν, Τζάκσον 5, Βοροντσέβιτς 2, Κουρμπάνοφ.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντεπιτεθεί με τρίποντα του Παπανικολάου, η ΤΣΣΚΑ κρατούσε το προβάδισμα, αλλά τελικά το 64-60 έγραψε την ιστορία και κράτησε τους Πειραιώτες σε επαφή με το σκορ.

Στην τελευταία περίοδο η ΤΣΣΚΑ φάνηκε να έχει το πλεονέκτημα και την ψυχολογία με κάποια εύκολα καλάθια, αλλά η ελληνική ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με τρομερή αντεπίθεση και με τους Σπανούλη και Γκριν να «μιλούν» τις κρίσιμες στιγμές με τρίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο γύρισαν το σκορ παίρνοντας το προβάδισμα, αλλά έφτασαν την τελική επικράτηση με

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-33, 64-60, 78-82