Mε τον συνήθη τρόπο οι Πειραιώτες

Ορθιος ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός νίκησε 64-62 στο ΣΕΦ στον τρίτο τελικό του μπάσκετ και είναι μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την προσεχή Πέμπτη στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Στα πρώτα δύο δεκάλεπτα ο Ολυμπιακός εγκλωβίστηκε από τους φιλοξενούμενους και την καλή τους άμυνα με αποτέλεσμα να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει. Η
ομάδα του Πασκουάλ έπαιζε εξαιρετική περιφερειακή άμυνα και χαλάρωσε μόνο στα τελευταία λεπτά όπου οι Πειραιώτες γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν 36-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν τόσο κακό που οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά μόλις 17 πόντους(!) για το 43-43 που έγραψε την ιστορία του.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του τρφυλιού έδειξε πιο ήρεμη και με καλύτερο πλάνο, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους, αλλά η αντεπίθεση του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά και η
εξαιρετική του άμυνα ανέτρεψαν τα δεδομένα. Ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος και οι Πειραιώτες νίκησαν 64-62.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-33, 43-43, 64-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8 (1), Μιλουτίνοφ 14, Πρίντεζης 10 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Μάντζαρης 3 (1), Σπανούλης 5 (1 τρίπ., 7 ασ.), Γκριν 6 (2), Μπιρτς 1, Γιανγκ 7, Ουότερς, Αγραβάνης 4, Παπανικολάου 6 (6 ριμπ., 4 ασ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1), Ρίβερς 8 (2), Φελντέιν 4, Μπουρούσης 2, Καλάθης 11 (1), Τζέιμς 16 (3), Φώτσης, Παππάς 4, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 6 (2).