71-58

Πράσινο το ντέρμπι και τίτλος στο ΣΕΦ

OlPath

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 71-58 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και την Κυριακή στο ΣΕΦ κρίνεται το εφετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από το πρώτο λεπτό και πατούσε καλύτερα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 71-58 επί του Ολυμπιακού, στον τέταρτο τελικό πρωταθλήματος Stoiximan.gr Basket League, στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Μετά από αυτή τη νίκη, η σειρά των τελικών του πρωταθλήματος είναι στο 2-2 και την προσεχή Κυριακή στο ΣΕΦ όποια από τις δύο ομάδες νικήσει θα κατακτήσει τον εφετινό τίτλο.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά, για τέτοιο ματς, λάθη του Ολυμπιακού και φρόντισαν εξ αρχής να χτίσουν μία διαφορά. Αυτή έφτασε στο +11 στο ημίχρονο (39-28), ενώ στην τρίτη περίοδο προηγήθηκαν με 20 πόντους (59-39), δείχνοντας πως είναι το απόλυτο αφεντικό.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τον Γκριν να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του, αλλά ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Νικ Καλάθη (έπαιζε με πυρετό και το πρωί ήταν στο νοσοκομείο) κρατούσε τα ηνία, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 71-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 39-28, 59-39, 71-58

Παναθηναϊκός: Τζέιμς 13, Φελντέιν, Γκιστ 8, Γκάμπριελ 5 (1), Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 3 (1), Φώτσης, Παππάς 2, Μπουρούσης 12, Καλάθης 14 (2).

Ολυμπιακός: Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 3, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 3 (1), Σπανούλης 3, Γκριν 20 (3), Γιανγκ 7, Τολιόπουλος, Ουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ 2, Παπανικολάου 7 (1).