Φοβερή και τρομερή η Εθνική, πήρε σπουδαία πρόκριση!

Η Εθνική Νέων Ανδρών νίκησε 76-72 τη Λιθουανία και πέρασε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Σπουδαία νίκη για την Ελλάδα και επική πρόκριση. Η Εθνική Νένων Ανδρών επικράτησε 76-72 της Λιθουανίας, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και πήρε το «εισιτήριο» για την ημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του. Δεν έλειψαν οι διακυμάνσεις, αφού οι Λιθουανοί ξεκίνησαν καλύτερα και είχαν έστω -μικρό προβάδισμα- αλλά η ελληνική ομάδα έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο μπροστά με 41-38. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν μεγάλη ανατροπή και προηγήθηκαν με 10 πόντους (51-61), αλλά στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέτυχε μεγάλα καλάθια (όπως το τρομερό τρίποντο του Κόνιαρη από τα οκτώ μέτρα λίγο πριν από τη λήξη) και πήρε τη σπουδαία νίκη-πρόκριση με 76-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 51-61, 76-72.