Euroleague

Παναθηναϊκός στο final four!

Εντυπωσιακά μεταμορφωμένος στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός νίκησε 82-80 την ελλιπέστατη Ρεάλ στο ΟΑΚΑ και συνέχισε την προέλασή του στην Ευρωλίγκα. Ρίβερς, Παππάς και άμυνα χάρισαν το 6ο ροζ φύλλο αγώνα στους πρωταθλητές Ελλάδας που παραμένουν αήττητοι στο γήπεδό τους!

Το να διατηρήσει το αήττητο ο Παναθηναϊκός στο γήπεδό του δεν ήταν και το πλέον εύκολο και ας έπαιζε η Ρεάλ χωρίς τέσσερις βασικούς.

Οι πρωταθλητές δεν έπαιξαν καθόλου καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και αφήνοντας τον Ντόνσιτς να...αλωνίζει πολύ φυσιολογικά δέχθηκαν 54 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν ριζικά. Η άμυνα βελτιώθηκε σημαντικά ενώ στην επίθεση ο Ρίβερς πήρε φωτιά και με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα ο Παναθηναϊκός πλήγωσε τον αντίπαλό του.

Το παιχνίδι κρίθηκε εν τέλει στις λεπτομέρειες και τις βολές όπου ο Παναθηναϊκός κράτησε την ψυχραιμία του με τον Γκιστ να αποδεικνύεται αλφάδι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 40-54, 64-69, 82-80

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 10(1/5δ, 2/4τρ, 6ρ), Ρίβερς 20(4/11τρ), Παππάς 9(1), Ντένμον, Γκιστ 15(6/8δ, 7ρ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 1(4ρ), Λοτζέσκι 8(2), Καλάθης 12(5/10δ, 0/3τρ, 4ρ, 8ασ), Αντετοκούνμπο

Ρεάλ: Κοζέρ 7(1), Ραντλ 3(1), Φερνάντεθ 9(2/4τρ, 5ρ, 4ασ), Ντόντσιτς 19(2/5δ, 3/9τρ, 6ρ, 8λ), Ματσιούλις, Ρέγες 12(5/9δ, 8ρ), Καμπάτσο 7(1/4τρ), Γιούστα 4, Κάρολ, Ταβάρες 7(4ρ), Τόμπκινς 12(1)