Euroleague

Λύγισε στο τέλος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Τουρκία από τη Φενέρμπαχτσε.

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε στην Τουρκία, αλλά δεν τα κατάφερε. Λύγισε στο φινάλε και ηττήθηκε 67-62 από τη Φενέρ του Ομπράντοβιτς στο πλαίσιο της Ευρωλίγκας, χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία για ένα σπουδαίο διπλό.

Στις πρώτες δύο περιόδους ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στο εκτελεστικό κομμάτι, αλλά τον έσωσε η άμυνά του. Η εξαιρετική του παρουσία ανασταλτικά τον κρατούσε κοντά στο σκορ απέναντι σε μία Φενέρ που δεν μπορούσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα. Μάλιστα, το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμα πιο δύσκολο στην τρίτη περίοδο όπου η ελληνική ομάδα βελτιώθηκε και στην επίθεση και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σίγκλετον (έκανε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ) προηγήθηκε 47-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς εξελίχθηκε, όπως αναμενόταν, σε ντέρμπι. Στα τελευταία λεπτά κρίθηκε και στις βολές και κυρίως στη ψυχραιμία της Φενέρ που έκανε λιγότερες λανθασμένες επιλογές από τον Παναθηναϊκό. Κι αυτός ήταν ο σημαντικότερος παράγοντας που την οδήγησε στο τελικό 67-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-30, 47-50, 67-62

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Τόμπσον 14 (7/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μέλι 7 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Ουάναμεϊκερ 2, Σλούκας 11 (1), Γκούντουριτς 9 (1), Βέσελι 12 (5/13 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 4 (7 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 14 (4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ρίβερς 8 (1/6 τρίποντα), Παππάς 8 (1), Ντένμον 7 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Καλάθης 13 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 3.