Ήττα από τη Ζαλγκίρις

Τίτλοι τέλους για Ολυμπιακό, μένει εκτός Final-4

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από τη Ζαλγκίρις Κάουνας.

Η τρίτη ήττα του Ολυμπιακού από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας τον αφήνει εκτός Final-4 βάζοντας τέλος στην εφετινή ευρωπαϊκή του πορεία. Δίκαιο το 101-91 από την έκπληξη της εφετινής διοργάνωσης.

Μόνο στην πρώτη περίοδο άντεξε ο Ολυμπιακός που ακολούθησε τον ρυθμό της Ζαλγκίρις και παρέμεινε κοντά στο σκορ, κλείνοντας στο -1 (23-22).

Στη συνέχεια, όμως, το συγκρότημα του Γιασικεβίτσιους πήρε το πάνω χέρι, εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα των Πειραιωτών και την κούραση τους και εκτόξευσε τη διαφορά ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους, με τον Ολυμπιακό να είναι ανήμπορος να αντιδράσει.

Μόνο έξι λεπτά πριν από το τέλος έβγαλε ζωή η ομάδα του Σφαιρόπουλου. Με πολύ καλή άμυνα και υψηλό ποσοστό στα δίποντα έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, αλλά η αντεπίθεση δεν είχε διάρκεια με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη της λιθουανικής ομάδας με 101-91.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-37, 78-56, 101-91

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: 18/33 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 26/31 βολές, 31 ριμπάουντ (21+10), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη, 1 τάπα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 15/29 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 31/38 βολές, 28 ριμπάουντ (18+10), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 τάπες.