Τελικοί πόλο ανδρών

Σκόρπισε τη Βουλιαγμένη ο Ολυμπιακός

Με χαρακτηριστική άνεση ο Ολυμπιακός νίκησε 12-4 την Τρίτη στον Πειραιά και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο των Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς, όπως συνηθίζει άλλωστε, με τους Γούνα και Ομπράντοβιτς να σκοράρουν προηγήθηκε με 4-1. Από εκεί και πέρα τη σκυτάλη στο σκορ την πήρε ο Φουντούλης. Ο περιφερειακός από τη Χίο πέτυχε και τα τρία τέρματα των ερυθρόλευκων στην τρίτη περίοδο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 7-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

Κάπου εκεί το ματς κρίθηκε και οριστικά και το υπόλοιπο διάστημα μετατράπησε τυπική διαδικασία.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-0, 1-2, 4-1

Ολυμπιακός (Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 5, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Χαλυβόπουλος, Μουρίκης, Γούνας 3, Αργυρόπουλος - Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος, Πρέκας 1, Γαβαλάς

Βουλιαγμένη (Λούδης): Ζερδεβάς, Κοπελιάδης, Σαρτζετάκης, Βάσιτς, Χρυσοσπάθης 2, Γούβης, Αφρουδάκης, Καπετανάκης, Ποντικέας, Καπότσης, Γκιουβέτσης 2, Σολανάκης, Πιόβαν, Δήμου, Καλογερόπουλος