Προκρίθηκε στον τελικό του Μουντιάλ

Το έπος της Κροατίας!

Η φοβερή και τρομερή Κροατία νίκησε 2-1 την Αγγλία στην παράταση και πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εκεί όπου την προσεχή Κυριακή θα διεκδικήσει απέναντι στη Γαλλία τη βαρύτιμη κούπα.

Στο πρώτο μέρος η Αγγλία ευτύχησε να προηγηθεί στο 5' με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ, ενώ οι Κροάτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια, δίχως όμως να βρουν καθαρές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες ήταν ανώτεροι. Ισοφάρισαν με τον Πέρισιτς, είχαν ευκαιρίες, είχαν δοκάρι, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε και ο ημιτελικός πήγε στην παράταση (τρίτη συνεχόμενη για την Κροατία)!

Στον έξτρα χρόνο η Κροατία βρήκε το πολυπόθητο γκολ και έκανε τη μεγάλη ανατροπή με τον Μάντζουκιτς στο 109' να κάνει το 2-1. Η Αγγλία προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά η Κροατία κράτησε το σκορ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Μουντιάλ.