Παλικαρίσιο 1-1 κόντρα στη Σέλτικ

Ορθια με 10 η ΑΕΚ στη Σκωτία!

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε σχεδόν για ένα ημίχρονο με 10 ποδοσφαιριστές στο «Σέλτικ Παρκ«, στον πρώτο αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, παίρνοντας παλικαρίσιο 1-1 από τη Σέλτικ.

Ολα στραβά της πήγαν της ΑΕΚ στην αρχή του ματς. Εχασε στην προθέρμανση τον Μπογιέ, ενώ στο 17ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ μρ το γκολ του ΜακΓκρέγκορ. Στη συνέχεια, όμως, η Ενωση συνήλθε, βελτιώθηκε και κατάφερε να φτάσει στο 1-1 με το τρομερό γκολ του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο 44ο λεπτό, μετά τη σέντρα του Λόπες.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήταν ξανά άτυχη, αφού στο 57' ο Μαρίνος Ουζουνίδης είδε τον Γαλανόπουλο να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια λόγω (αυστηρής) δεύτερης κίτρινης κάρτας.

Οπως ήταν λογικό, μετά την αποβολή του παίκτη της ΑΕΚ η Σέλτικ πήρε τα ηνία και με έναν επιθετικό μονόλογο προσπάθησε να φτάσει στο δεύτερο γκολ που θα της έδινε προβάδισμα για πρόκριση. Παρ'όλα αυτά, η πρωταθλήτρια Ελλάδας κράτησε το 1-1 και έχει το πάνω χέρι ενόψει ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

Οι συνθέσεις:

Σέλτικ (Ρότζερς): Γκόρντον, Χέντρι, Μπράουν, Ρόγκιτς (64’ Γκρίφιθς), Εντσάμ, Εντουάρ, Λούστιγκ (77’ Σινκλέρ), Άγερ, ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ, Τίρνι.

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (66’ Άλεφ), Κλωναρίδης (80’ Γκάλο), Λιβάγια (77’ Πόνσε).