Θρίαμβος του Ολυμπιακού επί της Λουκέρνης

Θρυλική βραδιά στο Καραϊσκάκη

Με πρωταγωνιστές και σκόρερ του Χριστοδουλόπουλο και Γκερέρο, ο Ολυμπιακός διέλυσε με 4-0 την ελβετική Λουκέρνη στο γήπεδο Καραϊσκάκη και ουσιαστικά βρίσκεται από τώρα στην επόμενη φάση, στα πλέι οφ του Europa League.

Ο Ολυμπιακός έκανε μια... χαψιά τη Λουκέρνη στο πρώτο ημίχρονο και δεν είναι υπερβολή. Δεν είναι μόνο το 3-0, αλλά η γενικότερη εμφάνιση των Πειραιωτών που ήταν ανώτεροι από το πρώτο μέχρι το 45ο λεπτό. Ο χορός των γκολ άρχισε στο 10ο λεπτό με τον Χριστοδουλόπουλο να σκοράρει το πρώτο επίσημο γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού. Στο 33' ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 και τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γκερέρο να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια ορμή, έχασαν ευκαιρίες, είχαν δοκάρι και πέτυχαν και τέταρτο γκολ, πάλι με τον Γκερέρο μετά από φάση διαρκείας, στο 84ο λεπτό.

To 4-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα μίας θριαμβευτικής βραδιάς για την ομάδα του Μαρτίνς που μπορεί να σκέφτεται από τώρα την επόμενη φάση του Europa League.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Χριστοδουλόπουλος, Ποντένσε, Φορτούνης, Γκερέρο

Λουκέρνη: Σάλβι, Γκρέτερ, Άλβες, Σμιντ, Σβέγκλερ, Γκβίλια, Σίντλερ, Βότσα, Σνόιβλι, Σουρπφ, Ελέκε.