Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα

«Πράσινο» το ντέρμπι με MVP τον Λεκαβίτσιους

Σπουδαία επικράτηση του Παναθηναϊκού στο κλειστό του ΟΑΚΑ επί του Ολυμπιακού για την Ευρωλίγκα. Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε 91-80 και ξεπέρασε στη βαθμολογία τους Πειραιώτες που μέτρησαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους.

Ο Ολυμπιακός λειτούργησε εξαιρετικά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα και πήρε πολλούς και εύκολους πόντους με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο ημίχρονο με 48-41.

Η συνέχεια, όμως, ανήκε στον Παναθηναϊκό. Με τον Θανάση Αντετοκούνμπο κορυφαίο του παίκτη στο τρίτο δεκάλεπτο και απίστευτη βελτίωση στην άμυνα, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν το προβάδισμα στο σκορ, ενώ ακόμα και όταν ο Αντετοκούνμπο αποχώρησε από παρκέ λόγω φάουλ τη... σκυτάλη πήρε ο Λεκαβίτσιους που ήταν ο παίκτης-κλειδί στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο μοναδικός που διεσώθη από το «ναυάγιο» του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος πάλεψε μόνος του.

O Παναθηναϊκός βρίσκεται πλέον στο 4-2 νίκες, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 3-3.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 91-80