Ερυθρόλευκος θρίαμβος στο ντέρμπι!

Ο Ολυμπιακός διέλυσε 4-1 την ΑΕΚ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με το γκολ του Πόνσε, μετά από λάθος του Σα και παρά το γεγονός ότι η Ενωση στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερη και είχε ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα, ο Ολυμπιακός με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στο θριαμβευτικό 4-1 που τον φέρνει στο -8 από την τρίτη της βαθμολογίας ΑΕΚ, αποκτώντας τεράστιο πλεονέκτημα για τα προκριματικά του Champions League.

Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στο 50ο λεπτό με δυνατό σουτ του Καμαρά, στο 72' ο Φορτούνης με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ έφερε τούμπα στο ματς, ενώ στο 83' ο Χασάν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Στο 87' πάλι ο Φορτούνης σαν σε προπόνηση έκανε το θριαμβευτικό 4-1 για τους γηπεδούχους, που πέτυχαν την πρώτη τους εφετινή νίκη σε ντέρμπι.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Μεριά, Βούκοβιτς (46’ Τοροσίδης), Σισέ, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Ντίας (46’ Χριστοδουλόπουλος - 68’ λ.τ Γκερέρο), Ποντένσε, Φορτούνης, Χασάν

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης, Άλεφ (78’ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Κλωναρίδης (57’ Μπακασέτας), Μάνταλος (86’ Αλμπάνης), Λιβάια, Πόνσε