Διπλό μέσα στην Πυλαία

O Προμηθέας αποτελείωσε τα απομεινάρια του ΠΑΟΚ

Ο Προμηθέας νίκησε και στο κλειστό της Πυλαίας τον αποδεκατισμένο ΠΑΟΚ με 76-68 και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο των πλέι οφ της Βasket League.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα με δύο βολές του Μαργαρίτη (15-14) και χάρη σε δύο διαδοχικά λέι απ του Γκος και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 19-17. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (25-23, 16'). Ο Γκος όμως ήταν ορεξάτος και με συνεχόμενους πόντους κράτησε μπροστά την ομάδα του στο τέλος του ημιχρόνου (37-35).

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και τα καλάθια έμπαιναν με το... σταγονόμετρο, ωστόσο ο Προμηθέας ξέφυγε με +5 με κάρφωμα του Μπράουν (39-44, 26'). Οι Πατρινοί είχαν το προβάδισμα μέχρι και λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Τσόχλας όμως με τρίποντο στα 4'' για το τέλος της περιόδου έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ (50-48). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά θέλησαν να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη και με επιμέρους σκορ 20-9 έφτασαν στο +11, με τον Κασελάκη να ευστοχεί σε σουτ από μέση απόσταση (59-70, 37').

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 37-35, 50-48, 68-76.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2 (1/7 σουτ), Μαργαρίτης 11 (9 ριμπάουντ), Τέπιτς 4 (2/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 40 λεπτά), Γκος 17 (6/19 σουτ), Τζέφερσον 18 (6/8 δίποντα, 6/6 βολές, 13 ριμπάουντ), Τσόχλας 11 (1/6 τρίποντα), Ιατρίδης 2, Τανούλης 2, Κόνσουλας 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 3 (1), Λίποβι 12 (2), Έλις 8 (7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπράουν 4, Σαλούστρος 12 (7 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Μέγιερ, Χολ 5 (1), Παρκς 7 (10 ριμπάουντ).