Διπλό στο ΟΑΚΑ και πρόκριση για τους Πατρινούς

Τρομερός Προμηθέας, πέρασε στον τελικό!

Ιστορική μέρα για τον Προμηθέα που μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό του ΟΑΚΑ, νίκησε 85-84 την Ένωση στην παράταση και για πρώτη φορά στην ιστορία του πέρασε στους τελικούς του πρωταθλήματος κόντρα στον Παναθηναϊκό (ο οποίος έχει το πλεονέκτημα έδρας).

Ο τρομερός Προμηθέας ήταν μπροστά στο σκορ συνεχώς όντας καλύτερος των γηπεδούχων και στο τέλος της κανονικής διάρκειας κρατούσε τη νίκη στα χέρια του. Μετά όμως από μία απίστευτη εξέλιξη, η ΑΕΚ ισοφάρισε 76-76 και έστειλε το ματς στην παράταση αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 68-73 μόλις 25'' πριν από τη λήξη.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την ιστορική νίκη με 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76 (κ.α.)

ΑΕΚ: Χάντερ 27 (12/16 δίποντα, 3/9 βολές), Τζέιμς 8, Σαντ-Ρος 14 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θίοντορ 2 (1/8 σουτ), Γιορκ 10 (2/11 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9 (1), Λαρεντζάκης 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Εμπάκουε.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Σαλούστρος, Μέιερ 3 (1), Χολ 5 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ελις 12, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ρμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Κατσίβελης, Τσαϊρέλης, Λίποβι 10 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παρκς 12 (8 ριμπάουντ).