Και τώρα Σβιτόλινα

Πρόκριση στους 32 του Γουίμπλεντον για τη Σάκκαρη

Εξαιρετική η Μαρία Σάκκαρη, δεν άφησε πολλά περιθώρια στην αντίπαλό της και προκρίθηκε με άνεση στους "32" του Γουίμπλεντον.

Η 23χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, νο 32 της παγκόσμιας κατάταξης, αντιμετώπισε την 20χρονη Τσέχα Μάριε Μπούζκοβα, νο 115, η οποία πρόβαλε αντίσταση μόνο έως το μέσον του πρώτου σετ. Εκεί το σκορ ήταν 4-4, όταν η Σάκκαρη ανέβασε της «στροφές» της και άρχισε να κατατροπώνει την αντίπαλό της.

Πήρε το σετ με 6-4 και συνεχίζοντας με εντυπωσιακό ρυθμό πήρε και το δεύτερο με 6-1 και μαζί τη νίκη-πρόκριση μέσα σε 1 ώρα και και 7 λεπτά!

Επόμενος αντίπαλος για τη Μαρία Σάκκαρη θα είναι η Ελίνα Σβιτόλινα, νο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, η οποία πέρασε με δυσκολία το εμπόδιο της Μαργκαρίτα Γκασπαριάν.