Μία πρόκριση κι έναν αποκλεισμό για τους εκπροσώπους ματς στο Champions League

Πέρασε ο Ολυμπιακός, δεν άντεξε ο ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 στο γήπεδο Καραϊσκάκη την Μπασακσεχίρ και σε συνδυασμό με το 0-1 του πρώτου ματς πέρασε πανηγυρικά στα πλέι οφ. Ο ΠΑΟΚ άντεξε για ένα ημίχρονο κόντρα στον ανώτερο Άγιαξ που επικράτησε 3-2 και τον άφησε εκτός.

Στο Άμστερνταμ, ο ΠΑΟΚ άρχισε ιδανικά. Προηγήθηκε με τον Μπίσεσβαρ στο 23', ο Πασχαλάκης απέκρουσε πέναλτι του Τάντιτς, το μομέντουμ ήταν υπέρ της ελληνικής ομάδας, αλλά ο ίδιος παίκτης, πάλι από την άσπρη βούλα, νίκησε τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ στο 43' για το 1-1. Στο δεύτερο μέρος ο Αίαντας ήταν καλύτερος. Στο 79' ο Ταλιαφίκο έκανε το 2-1 και στο 85' ο Τάντιτς πάλι με πέναλτι (το τρίτο της βραδιάς) «σκότωσε» κάθε ελπίδα του Δικεφάλου, ο οποίος πλέον «υποβιβάζεται» στα πλέι οφ του Europa League. Στις καθυστερήσεις ο Ακπόμ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός πέρασε δύσκολες στιγμές στο πρώτο μέρος, με τον Σα να είναι το πρόσωπο του αγώνα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο αποκαταστάθηκε η τάξη. Στο 55' ο Σεμέδο με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 και στο 78' ο Βαλμπουενά με εύστοχο πέναλτι το 2-0. Η Μπασακσεχίρ είχε παραδοθεί και οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν δικαίως τη νίκη και την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης, εκεί που περιμένει η εντυπωσιακή (απέκλεισε με διπλό την Πόρτο) Κράσνονταρ.