Αγκαλιά με τους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός

Θρυλική βραδιά στο Καραϊσκάκη!

Ο Ολυμπιακός με τρία γκολ στο β' μέρος επιβλήθηκε με το άνετο 4-0 της Κράσνονταρ στο γήπεδο Καραϊσκάκη και είναι αγκαλιά από το πρώτο ματς με την πρόκριση στη φάση των ομίλων του Champions League.

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο ματς και πίεσαν την Κράσνονταρ, η οποία ήταν ακίνδυνη μπροστά κυρίως λόγω της καλής άμυνας της ελληνικής ομάδας. Στο 30ο λεπτό κι αφού πρώτα οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν καλές ευκαιρίες, άνοιξαν το σκορ με το ωραίο γκολ του Γκερέρο, ενώ λίγο μετά ο Βαλμπουενά έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0 πριν από την ανάπαυλα.

Στο β' μέρος ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο αμυντικά και προσπάθησε να χτυπήσει μέσω αντεπιθέσεων. Πρόσεξε τα νώτα του και φρόντισε να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα.

Στο 78', δύο λεπτά με την είσοδό του στη θέση του Μασούρα, ο Ραντζέλοβιτς εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Βαλμπουενά και έγινε ο «χρυσός» σκόρερ του δεύτερου τέρματος του Ολυμπιακού, «κλειδώνοντας» μία σπουδαία νίκη.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Μαρτίν έφτασαν σε θριαμβευτικό σκορ. Πάλι ο Ραντζέλοβιτς (στο 85') και στο 89' ο Ποντένσε συμπλήρωσαν ένα τρομερό δεκάλεπτο του Ολυμπιακού, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ και έφτασε στο επιβλητικό 4-0.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (87' Καμαρά), Ποντένσε (91' Τοροσίδης), Γ. Μασούρας (76' Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.

Κράσνονταρ (Σεργκέι Ματβέεβ): Σαφόνοφ, Ραμίρες, Φιόλουσον, Σπάιτς, Πετρόφ, Καμπόλοφ, Καμπελά, Βιλένα, Ναμλί, Βάντερσον, Μπεργκ