Με το... αριστερό άρχισε το Champions League η Λίβερπουλ

Θρίαμβος της Νάπολι!

Η ομάδα του Κώστα Μανωλά έχανε τ' άχαστα κόντρα στη νωθρή Λίβερπουλ, ο Αντριάν έκανε τρομερές επεμβάσεις και κρατούσε το μηδέν, αλλά στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Κλοπ «λύγισε» και δεν γλίτωσε την ήττα.

Στο 82' ο Μέρτενς και στις καθυστερήσεις ο Γιορέντε διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 της Νάπολι που έκανε εντυπωσιακή πρεμιέρα στη φάση των ομίλων.

Στο Λονδίνο, η Βαλένθια «σόκαρε» την Τσέλσι με το διπλό, ενώ οι «μπλε» είχαν την ευκαιρία να σώσουν την παρτίδα λίγο πριν το φινάλε στο χαμένο πέναλτι του Μπάρκλεϊ.

Πέναλτι έχασε και η Ντόρμουντ για να πάρει τη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα, αλλά το 0-0 έμεινε και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη, αλλά η Ντόρτμουντ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Ρόις να αστοχεί από την άσπρη βούλα στο 57'.

Ιστορία γράφτηκε στο Σάλτσμπουργκ-Γκενκ με τον πιτσιρικά τον Χάαλαντ που σημείωσε χατ-τρικ από το πρώτο μέρος, όντας ο πρώτος που το καταφέρνει στην ιστορία του Champions League. Ο 19χρονος επιθετικός έχει παίξει εφέτος σε 9 παιχνίδια και έχει πετύχει 3 χατ-τρικ (μαζί με αυτό κόντρα στην Γκενκ στο εντυπωσιακό 6-2).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ:

Σάλτσμπουργκ-Γκενκ 6-2
2'-34'45'Χάαλαντ, 35' Κβανγκ, 45' Ζομπονζάι/40' Λουκουμί, 52' Σαματά

Άγιαξ-Λιλ 3-0
18' Πρόμες, 50' Άλβαρες, 62' Ταλιαφίγκο

Μπενφίκα-Λειψία 1-2
84' Σεφέροβιτς/69'-79' Βέρνερ

Τσέλσι-Βαλένθια 0-1
74' Ροντρίγκο

Ντόρτμουντ-Μπαρτσελόνα 0-0

Νάπολι-Λίβερπουλ 2-0
82' Μέρτενς, 92' Γιορέντε