Basketball Champions League

ΑΕΚ - Μπούργος 74-66: Καθάρισε με Λάνγκφορντ!

Την τέταρτη νίκη της στους ομίλους του BCL πήρε η ΑΕΚ καθώς επικράτησε της Μπούργος στο ΟΑΚΑ με 74-66. Καταπληκτική εμφάνιση από τον Λάνγκφορντ που πέτυχε 30 πόντους, ενώ ήταν εκεί όταν η ομάδα του έδειχνε να «κολλάει».

Η ΑΕΚ βρέθηκε από νωρίς σε θέση ισχύος με τον Λάνγκφορντ να έχει 11 πόντους σε 5 λεπτά (16-9). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου όμως είχαν περισσότερες λύσεις και έκλεισαν την πρώτη περίοσο στο 28-19. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, Χρυσικόπουλος και Σλότερ έκαναν το 32-21 (12’), με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους που βρήκε την ΑΕΚ στο +9 (42-33).

Η ισπανική ομάδα έσφιξε την άμυνά της και κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους, κρατώντας τους μόλις στους 6 πόντους μετά από 5 λεπτά, με το σκορ να έχει φτάσει στο 48-43. Την λύση έδωσε για ακόμα μία φορά ο Λάνγκφορντ όμως που είτε σκόραρε είτε έδινε έτιμα καλάθια, με την ΑΕΚ να επαναφέρει την διαφορά στο +10 (53-43, 27’), με τους ΜακΦάντεν και Χούσκιτς να μειώνουν σε 58-50 μετά από 30’ αγώνα. Η ζώνη της Μπούργος είχε δυσκολέψει αρκετά την ΑΕΚ, με τους Ισπανούς να εκμεταλλεύονται και τα επιθετικά ριμπάουντ και να ισοφαρίζουν σε 62-62 (25’) και λίγο αργότερα να παίρνουν το προβάδισμα με τον Τοκοτό (62-64, 36'). Το παιχνίδι έγινε ροντέο στα επόμενα λεπτά, ο Λάνγκφορντ όμως ήταν και πάλι εκεί και με τρίποντο έκανε το 70-66 και στην επόμενη φάση πήρε το επιθετικό φάουλ από τον ΜακΦάντεν. Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Σαντ Ρος κάρφωσε εντυπωσιακά για το 72-66, με τον Γκίκα να ευστοχεί από μέση απόσταση για το τελικό 74-66.

Δεκάλεπτα: 28-19, 42-33, 58-55, 74-66

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 5, Λάνγκφορντ 30, Ματσιούλις 7, Σαντ Ρος 12, Σλότερ 5, Τσάλμερς 2, Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3, Γιάνκοβιτς Στ. 8, Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πενιαρόγια): Μπενίτε 6, Κλαρκ 7, Φιτιπάλντο 12, Χούσκιτς 10, ΜακΦάντεν 11, Μπάσας 11, Λίμα 2, Σάλβο, Τοκότο 2, Βέγκα 5