Δεν άντεξαν στο τέλος οι Πειραιώτες

Ευρωλίγκα: Ιδανικός αυτόχειρας ο Ολυμπιακός και ήττα στο Μόναχο

Δεν τα κατάφερε στο Μόναχο ο Ολυμιακός που ηττήθηκε από την Μπάγερν με 85-82. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μέχρι και σε διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο, δεν κατάφεραν όμως να βρουν το αντίδοτο στο ξέσπασμα του Λο, ο οποίος πέτυχε καθοριστικά καλάθια και μαζί με τον Μπάρτελ οδήγησαν την ομάδα τους στο 4-5, με την ομάδα του Πειραιά να υποχωρεί στο 3-6.

Πρίντεζης και Παπανικολάου πέτυχαν τα πρώτα καλάθια των Πειραιωτών, οι οποίοι όμως έκαναν 6 λάθη μέσα σε λίγα λεπτά, έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να βρουν εύκολους πόντους και το σκορ έγινε 15-6 (6’). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους, περιόρισαν τα λάθη τους και μείωσαν στους 6 στο τέλος της πρώτης περίοδου (23-17). Μπόλντγουιν και Ρότσεστι μπήκαν στην εξίσωση και σε συνδυασμό με το πιο προσεκτικό παιχνίδι του, ο Ολυμπιακός μείωνε σιγά-σιγά, ενώ πέρασε και μπροστά με καλάθι του Πρίντεζη (41-44, 19’), με τον Ζίπσερ να πετυχαίνει δύο βολές και να μειώνει για το 43-44 του πρώτου μέρους.

Μετά την ανάπαυλα ο Μπόλντγουιν συνέχισε με την ίδια όρεξη, ο Ρότσεστι μοίραζε ιδανικά και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (49-59, 25’). Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα τα επόμενα λεπτά, οι άμυνες πήραν τον πρώτο λόγο κάτι που διαχειρίστηκε σωστά ο Ολυμπιακός που έμεινε μπροστά στο σκορ μετά από 30 λεπτά αγώνα (55-63). Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους, Μπάρτελ και Λούσιτς δημιούργησαν πολλά ρήγματα στους παίκτες του Κεμζούρα και η διαφορά έπεσε στους 4 (65-69, 34’).

Οι Βαυαροί συνέχισαν να πιέζουν, ο Μπάρτελ πέτυχε ακόμα ένα καλάθι και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του μετά από αρκετή ώρα (72-71, 36’), στην επόμενη φάση όμως χρεώθηκε με φλόπινγκ και ο Σπανούλης πέτυχε την βολή για το 72-72.
Ο Μιλουτίνοφ έκανε λάθος πάσα, ο Πρίντεζης χρεώθηκε με αντιαθλητικό και ο Λο έκανε το 2/2 ενώ στην επίθεση ευστόχησε από την περιφέρεια για το 77-72 (38'). Ο Σέρβος σέντερ όμως διόρθωσε το λάθος του με γκολ φάουλ (77-75), ο Λο όμως βρήκε ξανά τον στόχο από μακριά για το 80-75. O Γερμανός γκαρντ είχε πάρει φωτιά, αυτή τη φορά όμως έδωσε έτοιμο καλάθι στον Μονρό για το +7 της Μπάγερν (82-75, 39'). Ο Πολ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, πέτυχε το καλάθι για να δώσει ανάσα στον Ολυμπιακό στα 35'' για τη λήξη (82-77), με τους Μπάρτελ και Μπόλντουιν να σκοράρουν για το 84-79 στα 12.7''. Το αποτέλεσμα του αγώνα είχε κριθεί και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 85-82 με τρίποντο του Μπόλντγουιν.

Δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15, Λούτσιτς 13, Λο 19, Τσίπσερ 13, Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18, Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 9, Μπάλντγουιν 19, Πολ 3, Κόνιαρης, Σπανούλης 6, Μιλουτίνοβ 14, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 10, Ρούμπιτ 7, Ριντ 2