Στα πέναλτι οι Μεξικανοί, επική ανατροπή οι Βραζιλιάνοι

Mundial U17: Βραζιλία και Μεξικό στον τελικό!

Η Βραζιλία και το Μεξικό είναι οι ομάδες που θα διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο του Μουντιάλ U17, καθώς έπειτα από δύο συγκλονιστικούς ημιτελικούς προκρίθηκαν επί της Γαλλίας και της Ολλανδίας αντίστοιχα.

Το Μεξικό συνέχισε την εκπληκτική του πορεία στο Μουντιάλ κάτω των 17 ετών, αποκλείοντας την Ολλανδία, που ήταν από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Οι «οράνιε» προηγήθηκαν στο 74ο λεπτό με τον Ρέγκεερ, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Αλβάρες ισοφάρισε για τους Μεξικανούς. Στο διάστημα που απέμενε για την λήξη του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου επίσης δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ. Ετσι, ο ημιτελικός κρίθηκε στα πέναλτι, όπου οι ψυχραιμότεροι Μεξικανοί επικράτησαν με 4-3 και πανηγύρισαν μία ιστορική πρόκριση...

Ο έτερος ημιτελικός ήταν ακόμη πιο συγκλονιστικός. Τίποτα δεν προμήνυε αυτή την εξέλιξη, από τη στιγμή που οι εξαιρετικοί Γάλλοι προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς με 2-0, με τον Καλιμουεντό Μουινγκά να κάνει το 1-0 με διαγώνιο σουτ και τον Μ'μπουκού έπειτα από εκπληκτική ενέργεια να "γράφει" το 2-0, την ίδια ώρα που η Βραζιλία δεν... υπήρχε στο γήπεδο. Ωστόσο, η σελεσάο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν... άλλη ομάδα και ισοφάρισε με τους Κάιο Ζορζ (62') και Γκαμπριέλ Βερόν (76'), ενώ στο 89ο λεπτό ο Λάζαρο Βινίσιους με πανέμορφο γκολ έστειλε στα... ουράνια τους Βραζιλιάνους, ολοκληρώνοντας μία απίστευτη ανατροπή!