Εurocup

Προμηθέας-Ουλμ 82-77: Ρολάρει ενόψει Top-16

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση της στο Top-16 από την περασμένη εβδομάδα και πλέον διεκδικεί το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει της συνέχειας. Σε αυτό το πλαίσιο, λοιπόν επικράτησε της Ουλμ, αφήνοντας και μαθηματικά εκτός συνέχειας τους Γερμανούς.

Ο Τσέις Φίλερ ηγήθηκε επιθετικά του Προμηθέα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Ουλμ, σκοράροντας για το 10-2 στο 2:13 κι έχοντας 5 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς αντέδρασε άμεσα, έτρεξε επιμέρους σκορ 2-11 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Χέινς (12-13) όμως οι Πατρινοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 22-20.

Εν συνεχεία ο Ομπστ έκανε το 27-29 ωστόσο ο Προμηθέας έκανε σερί 13-0 και ο Δημήτρης Αγραβάνης ανέβασε τη διαφορά στο +11 (40-29) για τους γηπεδούχους που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-40.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο (58-58, 30') ενώ ο Ζόραν Ντράγκιτς έδωσε λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων (69-70) ωστόσο οι Έλις και Κασελάκης σκόραραν για το 79-72.

Ο Κρις Μπαμπ διαμόρφωσε το 80-75 στα 40" για το φινάλε, ο Γκραντ Τζέρετ κράτησε... όρθια την Ουλμ μειώνοντας σε 80-77 και ο Λεωνίδας Κασελάκης κλείδωσε τη νίκη των Πατρινών από τη γραμμή των βολών.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 42-40, 58-58, 82-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 13, Μπαμπ 8, Λίποβι 16, Αγραβάνης 2, Κασελάκης 14, Κατσίβελης 4, Φίλερ 10, Ρόμπινσον 5, Μπόγρης, Έλις 10

ΟΥΛΜ (Λάκοβιτς): Μπρίσκο 8, Χέιζ 12, Ντράγκιτς 14, Φίλιπς 2, Τζέρετ 8, Ομπστ 20, Χάινριχς 11, Ουγκράι, Χέκμαν, Σίλινγκ 2