Νίκησε την Ορτέζ 79-67

AEK: Χρειάστηκε μόνο... δέκα λεπτά!

Με το «διπλό» στις βαλίτσες της αποχαιρέτησε η ΑΕΚ τη Γαλλία, δίνοντας παράλληλα συνέχεια στη «συγκατοίκηση» με τη Χάποελ Ιερσουσαλήμ στην κορυφή του Β' ομίλου του Basketball Champions League. Η Ένωση επικράτησε άνετα με 79-67 της Ορτέζ, για την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας σε 6-2 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην έκτη ήττα τους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πάνω χέρι από την πρώτη κιόλας περίοδο, όταν έκαναν επιμέρους σκορ 11-27 και έφτασαν στη νίκη δίχως να νιώσουν ουσιαστική απειλή. Κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων» ο Σαντ Ρος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάνγκφορντ με 15 πόντους σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε παίζοντας πολύ καλή άμυνα, τα σουτ από την περιφέρεια, έβρισκαν τον στόχο, με αποτέλεσμα μετά από σχεδόν 5 λεπτά αγώνα οι φιλοξενούμενοι να έχουν φτάσει στο +11 (6-17), ενώ χάρη σε ένα ξέσπασμα του Λάνγκφορντ η διαφορά στο τέλος της πρώτης περίοδου έκλεισε στο +16 (11-27).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με επιμέρους σκορ 16-9 πλησίασαν (27-36, 15’), οι Ρέι και Μαυροειδής είχαν άλλη άποψη όμως και με διαδοχικούς πόντους έκαναν το 29-43, ενώ χάρη σε τρίποντο του Ματσιούλις, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 31-49.

Οι «κιτρινόμαυροι» διατηρούσαν με άνεση τη διψήφια διαφορά (43-58, 24), παρά την πίεση της Ορτέζ. Ο Σαντ Ρος κάρφωσε μετά την ασίστ του Κακλαμανάκη κι έγραψε το 48-66 (28’), με την τρίτη περίοδο να κλέινει στο 52-67.

Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, καθώς η ΑΕΚ κυριαρχούσε ενώ οι Γάλλοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν, ενώ 7 λεπτά πριν το τέλος, ο Ρέι σκόραρε απο την περιφέρεια για το +21 (54-75). Ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων δεν άγχωσε την Ένωση (62-75, 37’), η οποία διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα κι επικράτησε με το τελικό 67-79.

Δεκάλεπτα: 11-27, 31-49, 52-67, 67-79

ΟΡΤΕΖ (Βιλά): Αγιαγί 5, Σουπάς 8 , Κορνελί 15, Ντιαβαρά 2, Πουαβεγιούν, Καβαλιέρ 10, Μπρακέ 8, Ντέντμον 12 , Ιμπέκουε 7, Μουρ

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 9, Γιαννόπουλος, Ματσιούλις 7 (, Σαντ-Ρος 10 , Σλότερ 4, Χρυσικόπουλος 14, Γκίκας, Στ. Γιάνκοβιτς, Κακλαμανάκης 5, Λάνγκφορντ 15, Μαυροειδής 4, Ρέι 11