Οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν με 26-23 τους Πειραιώτες

Κύπελλο Χάντμπολ: «Βήμα» πρόκρισης για ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό

Προβάδισμα για την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου απέκτησε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 26-23 κόντρα στον Ολυμπιακό στο Μελίνα Μερκούρη. Οι κιτρινόμαυροι ήταν πιο σταθεροί σε όλη τη διάρκεια του ματς και έτσι θα υποδεχτούν τους ερυθρόλευκους σε μία εβδομάδα όντας το φαβορί.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μίλησαν οι επιθέσεις των δύο ομάδων, αφού οι παίκτες έφταναν εύκολα στο γκολ. Μετά το δέκατο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ ήταν εκείνη που κυριάρχησε στο γήπεδο. Οι κιτρινόμαυροι με πλουραλισμό στην επίθεση και τον Κοσάνοβιτς σε εξαιρετική ημέρα κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με έξι τέρματα (9-15) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να μειώσει στο τελικό 15-12 του πρώτου ημιχρόνου. Να αναφέρουμε ότι η ΑΕΚ στα μισά του πρώτου μέρους τον Μπουνέτα ο οποίος αποβλήθηκε για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Τσίλη.

Όπως αποδείχτηκε το πιο κρίσιμο σημεία του αγώνα ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός κατάφερε και μείωσε στο γκολ με δύο τέρματα από τους Λέμος και Τσίλη και στη συνέχεια είχε δίλεπτο με παίκτη παραπάνω. Αντί, όμως οι ερυθρόλευκοι να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, δέχτηκαν τρία τέρματα και έτσι η ΑΕΚ ξέφυγε ξανά με τέσσερα γκολ (14-18).

Από εκεί και πέρα οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να φτάσουν ξανά σε απόσταση βολής και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 26-23.