Euroleague

Παναθηναϊκός - Μπάγερν 72-66: Aνατρεπτικός!

Χάρη σε ένα επιμέρους 24-4 από το 27 ως το 36' , ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -7 επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 72-66 , πετυχαίνοντας την 11η νίκη του σε σύνολο 19 αγώνων.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυναμικά και πέτυχαν 19 πόντους σε 6 λεπτά με τους Βαυαρούς να βρίσκονται στο -17 (19-2,6'). Από εκεί και ύστερα η Μπάγερν ανέβασε «στροφές» και ψαλίδισε την διαφορά (28-18, 10'), ενώ στη συνέχεια έφερε στα ίσα το ματς με τον Παναθηναϊκό να πληρώνει την κακή του άμυνα και οι δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (53-53, 20').

Με τους παίκτες του Μονάχου να έχουν 14/23 τρίποντα, οι γηπεδούχοι έψαξαν τις λύσεις και τις βρήκαν με τον Τόμας να πετυχαίνει 18 πόντους και να βάζει μπροστα την ομάδα του (76-75, 30')

Έτσι ο Παναθηναϊκός άνοιξε την διαφορά στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης και την υπερασπίστηκε μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 98-83.