Σοβαροί μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι»

Βαλένθια-Παναθηναϊκός 94-87: Μόνο με την επίθεση δεν γίνεται δουλειά...

Όσο τα αμυντικά προβλήματα του Παναθηναϊκού παραμένουν άλυτα, τόσο οι «πράσινοι» θα τα βρίσκουν διαρκώς... σκούρα στην Ευρωλίγκα, είτε χάνουν, είτε κερδίζουν... Κάτι που επιβεβαιώθηκε περίτρανα και στη «Fonteta», με την άμυνα του «τριφυλλιού» να μοιάζει με... αφύλακτη διάβαση και την -μισή- Βαλένθια να την «τρυπάει» με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, αναγκάζοντας τον Παναθηναϊκό σε μία οδυνηρή ήττα με 94-87, που τον απομακρύνει από το όνειρο της τετράδας.

Τι κι αν προερχόταν από τρεις συνεχόμενες νίκες, που τον είχαν βάλει για τα καλά στο παιχνίδι της τετράδας; Ο Παναθηναϊκός ήταν... τουρίστας για 30 λεπτά (σ.σ. χαρακτηριστικό οι 80 (!) πόντοι που είχε δεχθεί ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου) στην Βαλένθια, έβγαλε τις περισσότερες απ' τις αδυναμίες του και παρότι στα τελευταία 10 λεπτά... συμμαζεύτηκε, εν τέλει αποδόθηκε μπασκετική δικαιοσύνη και οι Ισπανοί -που έδειξαν ότι το θέλουν περισσότερο- ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη...

Αυτή τη φορά δεν... έφταιγε μόνο η περιφερειακή άμυνα, καθώς ο Ντούμπλιεβιτς έκανε... πάρτι απέναντι στον Παπαγιάννη (κυρίως) στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι αμυντικές συνεργασίες πήγαν... περίπατο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού για το «τριφύλλι», με τη Βαλένθια μάλιστα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +16, με την ολοκλήρωση 30 λεπτών αγώνα (80-64)! Παρ' όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός -που δεδομένα διαθέτει μπόλικη ποιότητα επιθετικά- στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα στα τελευταία 7 λεπτά σοβαρεύτηκε, αποφάσισε να παίξει και άμυνα και λίγο έλειψε να «κλέψει» το ματς, αφού «τρέχοντας» ένα επιμέρους σκορ 18-2 έφερε την αναμέτρηση στα ίσα (82-82), στο 37'! Όμως, ξύπνησε αργά και το πλήρωσε... Η άμυνά του τον πρόδωσε ξανά, αφού δύο κακές αμυντικές αντιδράσεις και ένα χαμένο ριμπάουντ από βολή (!), στοίχισαν, με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να επιστρέφει με άδεια χέρια από την Ισπανία.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Μακάμπι στην 5η θέση της βαθμολογίας και να μείνει «ολοζώντανος» στο κυνήγι της τετράδας. Στη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί, οι «πράσινοι» αντιμετωπίζουν κατά σειρά Ερυθρό Αστέρα (εκτός) και Ζενίτ (εντός).

Δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 14 (3 τρίπ., 6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 4, Εντούρ 7, Αμπάλντε 9, Λαμπεϊρί 8, Βαν Ρόσομ, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 19 (8/9 δίπ., 1 τρίπ., 7 ριμπ.), Βίβες 12 (2), Σαν Εμετέριο 8 (2), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 13 (4/5 τρίπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Ράις 21 (2), Παπαγιάννης 6 (10 ριμπ.), Ράουτινς, Παπαπέτρου 5, Βουγιούκας, Τζόνσον 5 (1), Φριντέτ 9 (1), Καλάθης 22 (2 τρίπ., 10 ριμπ., 5 ασίστ, 4 κλεψ.), Γουάιλι, Μήτογλου, Μπεντίλ 3 (1).