Γκουαρντιόλα για την πρόκριση της Σίτι

«Είμαστε εδώ για να κατακτήσουμε το τρόπαιο»

Ικανοποιημένος από την δεύτερη νίκη και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-1) επί της Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς και από την πρόκριση στο Final 8 του Champions League, εμφανίσθηκε ο Πεπ Γκουαρντιόλα.

«Όταν παίζεις ενάντια στην Ρεάλ Μαδρίτης, καταλαβαίνεις πόσο καλοί είναι», σχολίασε ο Καταλανός τεχνικός της Σίτι και συνέχισε: «Δημιουργήσαμε πολλές πιθανότητες, αλλά σκοράραμε σε δύο από τα λάθη τους. Στο πρώτο ημίχρονο, δυσκολευθήκαμε, αλλά ήμασταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος. Πάντα προσπαθούμε να πιέσουμε την αντίπαλη ομάδα, για να εκμεταλλευτούμε τα λάθη της. Όταν πηγαίνουμε στο Anfield για να παίξουμε εναντίον της Λίβερπουλ, προσπαθούμε να το κάνουμε, όπως και σε όλα τα γήπεδα. Μερικές φορές λειτουργεί, μερικές φορές όχι, είναι πιο περίπλοκο με πολύ καλές ομάδες, αλλά είχαμε ένα καλό παιχνίδι. Γνωρίζαμε ότι δεν θα πανικοβληθούν και ότι θα υποφέρουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν τους δώσαμε πολλές ευκαιρίες και δημιουργήσαμε αρκετές φάσεις. Δεν είναι ποτέ εύκολο, γιατί εφαρμόζουν ατομικό μαρκάρισμα, ακόμη και στο «κτίσιμο» των επιθέσεων, οπότε δεν είναι εύκολο να ανακτήσουμε την μπάλα. Ομως οι παίκτες μου, έκαναν απίστευτες προσπάθειες. Για εμάς είναι σημαντικό να τους νικήσουμε δύο φορές και να τους αποκλείσουμε. Αλλά είμαστε εδώ για να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε το C1 και αυτό είναι μόνο ένα βήμα».