Στην ημιτελική φάση του Europa League

Στους «4» του Europa League Σεβίλλη και Σαχτάρ

Στην ημιτελική φάση του Europa League προκρίθηκαν χθες η Σαχτάρ και η Σεβίλλη, που θα βρεθούν αντιμέτωπες την άλλη εβδομάδα με την Ίντερ και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αντίστοιχα, για να κερδίσουν μια θέση στον τελικό της Κολωνίας.

Οι Ανδαλουσιανοί επικράτησαν 1-0 επί της Γουλβς, που έχασε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στην αρχή του ματς, όταν ο Γιασίν Μπουνού απέκρουσε το σουτ του Ραούλ Χιμένες από την άσπρη βούλα μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ντιέγκο Κάρλος.

Η Σεβίλλη κατάφερε να βρει δίχτυα στο 88' με τον Οκάμπος, ενώ οι Άγγλοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν καθώς κλείστηκαν στην άμυνα, όπως και στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ακόμα πιο εύκολο ήταν το έργο της Σαχτάρ Ντόνετσκ που θριάμβευσε επί της Βασιλεία «καθαρίζοντας» νωρίς το παιχνίδι με κεφαλιά του Ζούνιορ Μοράες μόλις στο 2'. Ακολούθησαν τα γκολ Τάισον (22'), του Πάτρικ (με πέναλντι στο 78’) και του Ντοντό (88').

Η Βασιλεία το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει το γκολ της... τιμής στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φονσβίνκελ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γουλβς: Ρουί Πατρίσιο, Κόουντι, Σάις, Μπολί, Ρουμπέν Νέβες, Βινάγκρε, Ντόχερτι, Ντεντόνκερ, Ζοάο Μουτίνιο (71' Νέτο), Τραορέ (79' Ζότα), Ραούλ Χιμένες

Σεβίλλη: Μπόνο, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Ρεγκιλόν, Χεσούς Νάβας, Φερνάντο, Χορδάν (89' Βάσκες), Μπανέγα, Οκάμπος, Σούσο (85' Μουνίρ), Εν Νεσίρι (85' Ντε Γιονγκ).

Σαχτάρ Ντόνετσκ: Πιάτοφ, Ντοντό, Κριβτσόβ, Μποντάρ, Ματβιγιένκο, Αντόνιο (85' Μαϊκόν), Στεπανένκο, Μάρλος (72’ Σόλομον), Πάτρικ (78’ Κοβαλένκο), Τάισον (85' Τετέ), Μοράες (85' Φερνάντο).

Βασιλεία: Νίκολιτς, Βίντμερ, Αλντερέτε, Φαν ντερ Βερφ (73’ Ραμίρες), Πετρέτα, Τσάκα (60’ λ. τρ. Μάρτσαντ), Κάμπο, Φράι, Στόκερ (73΄Φαν Φονσβίνκελ), Πουλούλου, Αρτούρ (73’ Αντεμί).