ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Στις 15:00

Europa League: Όλα τα γκρουπ για την κλήρωση των playoffs

Το μεσημέρι (15:00) στην Νιόν είναι προγραμματισμένη η κλήρωση για τα playoffs του Europa League, όπου η ΑΕΚ θα μάθει την πιθανή αντίπαλό της, σε περίπτωση φυσικά που ξεπεράσει το εμπόδιο της Σεντ Γκάλεν στην γ’ προκριματική φάση. Μετά τον χθεσινό αποκελισμό Άρη και ΟΦΗ, είναι η μοναδική ομάδα που συμεμτέχει στην κλήρωση, ενω εξασφαλισμένη θέση στους ομίλους του UEL έχουν επίσης Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, εάν δεν καταφέρουν να αποκλείσουν Ομόνοια και Κράσνονταρ αντίστοιχα, στα playoffs του UCL.
Οι 12 αγώνες της γ’ προκριματικής φάσης, ανάμεσά τους και εκείνος της ΑΕΚ στην Ελεβτία, είναι προγραμματισμένοι να γίνουν στις 24 Σεπτεμβρίου, ενώ εκείνα των playoffs, που θα είναι επίσης μονά, την 1η Οκτωβρίου, μία ημέρα πριν από την κλήρωση των ομίλων του UEL.

Τα γκουπ:

Μονοπάτι Πρωταθλητών:

1Ο γκουπ:
Ισχυροί
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) *
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) *

Αδύνατοι
Φλοριάνα (Μάλτα)vs Φλόρα Τάλιν (Εσθονία)
Τίρανα (Αλβανία) **
Κουόπιο (Φινλανδία) vs Σούντουβα (Λιθουανία)
Τζουγκάρντεν (Σουηδία) / Κλουζ (Ρουμανία)

2ο γκρουπ:
Ισχυροί
Ντιναμό Μπρετ (Λευκορωσία) *
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) *

Αδύναμοι
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) **
Σεράγεβο (Βοσνία κ’ Ερζεγοβίνη)) / Μπούντουκνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο)
Ρίγα (Λετονία) / Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο) / Σέλτικ (Σκωτία)
Αταράτ (Αρμενία) vs Τσέλιε (Σλοβενία)

3ο γκρουπ
Ισχυροί
Καραμπάχ (Αζερμπαιτζάν) *

Αδύνατοι
Σερίφ (Μολδαβία) / Ντάνταλκ (Ιρλανδία)
ΚΙ (Φερόε) / Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)
Λέγκια (Πολωνία) / Ντρίτα (Κόσοβο)

* 5 ομάδες αποκλείστηκαν από τον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League (μονοπάτι πρωταθλητών)
** 2 ομάδες αποκλείστηκαν από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League (μονοπάτι πρωταθλητων)

Μονοπάτι πρωταθλήματος

1ος γκουπ
Ισχυροί
1 Βασιλεία (Ελβετία)vs Ανόρθωση (Κύπρος)
2 Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) /Σοντερίσκε (Δανία)
3 Μπεσίκτας (Τουρκία) / Ρίο Άβε (Πορτογαλία)

Αδύνατοι
4 ΤΣΣΚΑ Σόφια (Βουλγαρία) / B36 (Φερόε)
5 Μίλαν (Ιταλία) /Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)
6 Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) / Μαδέργουελ (Σκωτία)

2ο γκουπ
Ισχυροί
1 Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία) / Αμπερντίν (Σκωτία)
2 Μούρα (Σλοβενία) / PSV Αιντχόφεν (Ολλανδία)
3 Κοπεγχάγη (Δανία) / Πιαστ Γκίβιτσε (Πολωνία)

Αδύνατοι
4 ΛΑΣΚ (Αυστρία) / Ντουνάισκα Στρέντα (Σλοβακία)
5 Ριέκα (Κροατία) / Κόλος Κοβάλιβκα (Ουκρανία)
6 Ρόσενμποργκ (Νορβηγία) / Αλάνισπορ (Τουρκία)

3ο γκρουπ
Ισχυροί
1 Σαρλερουά (Βέλγιο) / Παρτίζαν (Σερβία)
2 Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) / Ντέσνα (Ουκρανία)
3 Μάλμε (Σουηδία) / Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία)

Αδύνατοι
4 Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) / Λεχ (Πολωνία)
5 Γρανάδα (Ισπανία) /Λοκομοτίβ Tιφλίδας (Γεωργία)
6 Σεντ Γκάλεν (Ελβετία) / AEK (ΕΛΛΑΔΑ)

4Ο γκουπ
Ισχυροί
1 Γαλατασαράι (Τουρκία) / Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)
2 Σκέντίγια (Βόρεια Μακεδονία)/ Τότεναμ (Αγγλία)
3 Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) / Βοιβοντίνα (Σερβία)
4 ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) / Ζρινίσκι (Βοσνία κ’ Ερζεγοβίνη)

Αδύνατοι
5 Ροστόφ (Ρωσία)) / Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)
6 Βίλεμ (Ολλανδία) / Ρέιντζερς (Σκωτία)
7 Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) / Ρεμς (Γαλλία)
8 FCSB (Ρουμανία) / Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια.

Υποβολή απάντησης

Παρακαλώ εισάγετε το σχόλιο σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ.
Παρακαλώ εισάγετε το email σας εδώ.