Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ: 1-6

Η «εκδίκηση» του Μουρίνιο

Εξελίξεις στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναμένεται να προκαλέσει ο σημερινός διασυρμός της, μέσα στο «Ολντ Τράφορντ», όπου ηττήθηκε με το ταπεινωτικό 6-1 (!) από την Τότεναμ, για την 4η αγωνιστική της Premier League.

Δεν αποκλείεται μάλιστα μετά το σημερινό αποτέλεσμα, που αποτελεί στίγμα στη σπουδαία ιστορία της Γιουνάιτεντ, να τεθεί θέμα παραμονής του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ στην τεχνική ηγεσία της ομάδας.

Η Μάντσεστερ προηγήθηκε με πέναλτι του Φερνάντες μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά από εκεί και πέρα η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, που είδε την Τότεναμ να κάνει «πάρτι» απέναντι στην πρώην ομάδα του, κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε τη μεγάλη νίκη με τα τέρματα των Ντομπελέ (4') Σον (7', 37'), Κέιν (30', 79' πεν.) και Οριέ (51').

Να σημειωθεί πως η Μάντσεστερ αγωνίστηκε από το 28ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αντονι Μαρσιάλ, ο οποίος χαστούκισε τον Ερικ Λαμέλα.

Νωρίτερα, νίκες για την Αρσεναλ και τη Γουλβς, καθώς επικράτησαν δύσκολα της Σέφιλντ Γιουνάτεντ με 2-1 και της Φούλαμ με 1-0 αντίστοιχα. Νωρίτερα, βαριά ήττα γνώρισε η Λέστερ από την Γουεστ Χαμ. Οι «αλεπούδες» έχασαν στην έδρα τους με 0-3 και ταυτόχρονα γνώρισαν την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ στο άλλο παιχνίδι η Σαουθάμπτον επικράτησε με 2-0 της Γουέστ Μπρομ. Συνοπτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Τσέλσι-Κρίσταλ Πάλας        4-0

(50' Τσίλγουελ, 66' Ζουμά, 78' πεν., 82' πεν. Ζορζίνιο)

Εβερτον-Μπράιτον            4-2

(16' Κάλβερτ-Λιούιν, 45' Μίνα, 52', 70' Ροντρίγκες-41' Μοπέ, 90' Μπισουμά)

Λιντς-Μάντσεστερ Σίτι       1-1