Ο Μακέντα «έσωσε την παρτίδα»

Super League: ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 2-2

Ισόπαλοι με 2-2 αναδείχθηκαν ο ΟΦΗ και ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 5ης Αγωνιστικής της Super League, σε ένα απίστευτο παιχνίδι με μεγάλες συγκινήσεις, καθώς η ομάδα του «τριφυλλιού» κατάφερε να σώσει τον έναν βαθμό στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα από ό,τι στα προηγούμενα τρία παιχνίδια του, πίεσε τον ΟΦΗ, ωστόσο δεν κατάφερε να επικρατήσει στο σκορ.

Ωστόσο, η πίεση του Παναθηναϊκού άρχισε να φθίνει μετά το πρώτο ημίωρο, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να πάρει το προβάδισμα μετά από διπλό σφάλμα του Χατζηγιοβάνη στο 37’, ο οποίος με κακό κοντρόλ δύο φορές έξω από την περιοχή της ομάδας του έδωσε την ευκαιρία στον Στάρτζεον να κάνει το 1-0 από πλάγια θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός άλλαξε εικόνα, ισοφαρίζοντας νωρίς με τον Καρλίτος, ωστόσο το 2-1 έγινε με τον Μεγιάδο στο 77’ και αφού οι Βάτερμαν και Διούδης είχαν κάνει τρομερές επεμβάσεις και η κρητική ομάδα έχασε τρεις ευκαιρίες. Η ισοφάριση ήρθε στο 94’ από τον Μακέντα, ο οποίος στο 53’ είχε κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μεγιάδο, όμως τον νίκησε ο Βάτερμαν από τα έντεκα μέτρα, στερώντας του την ανατροπή.