Χωρίς αντίσταση

Κολοσσός Ρόδου-Ηρακλής 84-61

Με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο και το δίδυμο Καντέρ-Άντριτς σε μεγάλη ημέρα, ο Κολοσσός νίκησε άνετα 84-61 τον κουρασμένο Ηρακλή και επέστρεψε στις νίκες στη Basket League

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Κολοσσός, καθώς συνέτριψε 84-61 τον Ηρακλή, υπερκαλύπτοντας και την ήττα (66-65) του πρώτου γύρου.

Έτσι, οι Ροδίτες πήγαν στο 6-8, ενώ μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Καντέρ και Άντριτς, με τον πρώτο να είχε 23π. και 11 ριμπάουντ και τον δεύτερο 18π. Νταμπλ-νταμπλ για τον Άρτις με 14π. και 10 ασίστ.

Από την άλλη, ο «Γηραιός» φάνηκε κουρασμένος από τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις και γνώρισε την τρίτη σερί του ήττα που τον έριξε στο 5-8.

Το ματς
Μεγάλη αστοχία και από τις δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού, με το σκορ να ήταν χαμηλό (6-4). Στη συνέχεια, ο Ηρακλής έτρεξε το γήπεδο με τον Χάνλαν και βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6,75μ., πήγε στο +7 (9-16), στο 8’. Στα τελευταία δύο λεπτά, ο Κολοσσός έσφιξε αμυντικά και με τον Καντέρ μείωσε στο -3 (13-16), στο τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους (17-20), μέχρι το 12’. Εκεί, οι Ροδίτες έσφιξαν αμυντικά και με τον Άντριτς να παίρνει… φωτιά, έκαναν ένα 10-0 για το +7 (27-20), στο 15’. Στη συνέχεια, ο Ηρακλής αντέδρασε και με τον Χάνλαν μείωσε στο καλάθι (28-26), με τους γηπεδούχους να απαντούν με Καντέρ και Άρτις και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +5 (33-28).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο Ηρακλής κρατούνταν κοντά (39-36), χάρη στον Καββαδά. Όμως, στη συνέχεια ο Κολοσσός βρήκε εξαιρετικό ρυθμό στην περιφέρεια και με έναν καταιγισμό έξω από τα 6,75μ. αρχικά εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (55-38), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τον βρίσκει στο +19 (60-41).

Πολύ καλύτερος ήταν επιθετικά ο Ηρακλής στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Κολοσσός όχι μόνο διατηρούσε την απόστασή του, πήγε στο +21 (73-52), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο «Γηραιός» δεν είχε αποθέματα για νέα αντεπίθεση, με την ομάδα της Ρόδου να παίρνει τη νίκη με το τελικό 84-61.

Έκανε τη διαφορά: Φυσικά το δίδυμο Καντέρ και Άντριτς. Ο ένας έκανε νταμπλ-νταμπλ με 23π. και 11 ριμπάουντ και ο Σέρβος είχε 18π. με 4/4 τρίποντα.
stop

Για… πάγκο: Εκτός από τους Καββαδά και Χάνλαν, που προσπάθησε παραπάνω, οι υπόλοιποι παίκτες του Ηρακλή.

Η στιγμή του ματς: Όταν ο Κολοσσός μετέτρεψε στο +3 (39-36) του 23’, στο +17 (55-38) στο 28', κάνοντας επιμέρους σκορ 16-2.

Το στατιστικό του αγώνα: Το εξαιρετικό 11/21 τρίποντα του Κολοσσού και από την άλλη τα 20 λάθη και οι 12-24 βολές του Ηρακλή.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 33-28, 60-41, 84-61